Citat_1

Čítanie je najlepšie učenie. Sledovať myšlienky veľkého človeka - to je tá najzaujímavejšia veda.
(Alexandr Sergejevič Puškin)
Literatúra je jazyk jazyka, reč reči, slovo slova.
(Jozef Miloslav Hurban)

Citat_3

Knihy sa majú vyberať ako priatelia — uvážene a nadlho.(Michail Larionovič Michajlov) Poézia je dielo z najsvätejších. S láskou sa pokloňte básnikovi, lebo jeho život býva životom nešťastným.
(H. De Balzac)

Citat_2

Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stávať sa hlupákom.
(Ján Ámos Komenský)
Nie tí milujú knihy, ktorí ich nedotknuté schovávajú v skriniach, ale tí, ktorí ich majú ustavične v rukách.
(Erazmus Rotterdamský)

Citat_4)

Knihy sú najlepšími druhmi človeka, lebo hovoria len vtedy, keď chceme a keď si želáme, tak mlčia. Dávajú všetko a nechcú nič. (Münchhausen) Schopný autor tvorí, neschopný poučuje.
(G. B. Shaw)

Citat_5

Môj život začal, keď som dostala svoj prvý čitateľský preukaz.
(Rita Mae Brown)
Človek, ktorý nečíta dobré knihy, nemá žiadnu výhodu oproti človeku, ktorý čítať nevie.
(Mark Twain)

Citat_6

Niektoré knihy boli, zdá sa, napísané nie preto, aby sa z nich človek poučil, ale aby sa dozvedel, že autor niečo vie. (Goethe) Kniha je základný predpoklad pre dobrý život.
(Mortimer J. Adler)

Citat_7

Píše sa veľmi veľa kníh, ale iba veľmi málo s úprimným zámerom šíriť nimi dobro.
(Rousseau)
Spisovateľ je človek, ktorému nestačia knihy tých druhých.
(Shaw G.b.)

Citat_8

Vždy si predstavujem, že Raj musí vyzerať ako knižnica. (Jorge Luis Borges)

OtvHod - standard

MsK Holíč oznamuje, že od pondelka 25.5.2020 sa otváracie hodiny vracajú do štandardného režimu - nájdete ich tu.

COVID-19

Vážení čitatelia, v súvislosti s mimoriadnou situáciou na Slovensku a v súlade s opatreniami prijatými Slovenskou vládou a Mestom Holíč Vám oznamujeme, že knižnica bude od 1.4. 2020 poskytovať nasledovné služby pre verejnosť:

- donášková služba pre seniorov a ohrozené skupiny obyvateľov po telefonickom dohovore ( tel.č. 668 30 57 ) prostredníctvom dobrovoľníkov, organizovaných mestským úradom
- knižnica bude pre verejnosť otvorená v pracovné dni v čase od 14°° do 16°° hod. Čitatelia budú musieť vstupovať do knižnice postupne a s ochrannými pomôckami, t.j. rúškou a rukavicami.

Ďakujeme za pochopenie. Snažíme sa chrániť Vás a zároveň aj nás.

Čítanie nám pomáha

Vďaka projektu „Čítanie nám pomáha" boli nakúpené knihy do mestskej knižnice pre všetky vekové kategórie, ktoré rozšírili ponuku o nové tituly zo svetovej aj slovenskej produkcie. Projekt bol podporený sumou 1 500 eur. Nákup nových kníh bol uskutočnený v mesiacoch jún, október a november v miestnom kníhkupectve „Mgr. Antónia Bystrická Kniha" a internetovom kníhkupectve „Martinus". Knižný fond sme obohatili v tomto roku o 223 knižných jednotiek. Zo samotného projektu z FPU bolo nakúpených 171 kníh beletrie a odbornej literatúry. Ide o nové tituly z nasledovných tematických skupín: oblasti beletrie, odbornej literatúry, literatúry pre deti a mládež : beletria pre dospelých – 92 ks, náučná literatúra – 25 ks, detská literatúra – 43 ks a náučná detská literatúra – 11 ks. Uvedený zakúpený knižničný fond je umiestnený v priestoroch Mestskej knižnice na Kollárovej ulici v meste Holíč. Nákupom knižničného fondu pre Mestskú knižnicu Holíč sme naplnili hlavný cieľ nášho projektu a prispeli k riešeniu situácie v akvizíciách knižničných dokumentov.

Projekt Mestskej knižnice podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
fond-na-podporu-umenia

Kráľ čitateľov 2020

Myslím, že knihy, ktoré prečítame, keď sme mladí, v nás ostanú žiť navždy".
J.K. Rowling

Mestská knižnica v Holíči už po siedmykrát hľadala Kráľa čitateľov. Kráľovského súboja sa zúčastnilo 20 najlepších „čitárov" z tretích a štvrtých ročníkov z oboch holíčskych základných škôl. Aby súťažiaci získali takýto prestížny titul, museli absolvovať päť súťažných kôl. Museli sa orientovať v kráľovstve kníh, poznať rozprávkových hrdinov, vyriešiť tajničku, prečítať čo najviac textu v limite 1 minúty a test na pamäť. Všetci súťažiaci boli skvelí a s pridelenými úlohami sa popasovali veľmi zodpovedne. Korunovácia bola realizovaná 4. marca, v rámci Týždňa slovenských knižníc. Kráľovnou čitateľov pre rok 2020 sa stala Zara Tkáčová, žiačka ZŠ Bernolákova v Holíči. Na druhom mieste sa umiestnila Chiara Kovačičová, žiačka ZŠ Školská v Holíčí a na krásnom treťom mieste skončila Adela Jedovnická, žiačka ZŠ Školská v Holíči.
Novej Kráľovnej čitateľov blahoželáme!

Hana Zeithamlová

Fotogaléria

Margaréta biela

je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu. Je to príbeh mladého dievčaťa, ktoré dospievalo v ženskej časti nacistického koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau.
Helenin príbeh prináša svedectvo doby, ktorá sa môže kedykoľvek zopakovať a ktokoľvek z nás sa v nej môže stať nežiaducim. Hovorí o tom, aký dopad môžu mať naše osobné príbehy a tragédie na životy druhých, predovšetkým na našich najbližších a na ďalšie generácie. Odhaľuje bolestivé spomienky jednej ženy, neskôr matky, ktorá po skúsenosti koncentračného tábora nachádzala vzťah k samej sebe a hľadala svoje bezpečné miesto v spoločnosti.
Helenino rozprávanie dopĺňajú spomienky jej synov Petra, Pavla a nevlastného syna Jozefa. Reflektujú svoje i mamine možné vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust. Texty citlivo spracovala publicistka a novinárka Petra Nagyová.
26. apríla sme odprezentovali v Kultúrno osvetovom centre – Tabačiarni čitateľom knihu Margaréta biela, ktorej odkazom pre nás všetkých je aby sme nezabudli, nech sa to už nezopakuje. Nikde a nikomu!
Prezentáciu knihy pripravilo Mesto Holíč v spolupráci s Mestskou knižnicou.

Fotogaléria