COVID-19

Vážení čitatelia, v súvislosti s mimoriadnou situáciou na Slovensku a v súlade s opatreniami prijatými Slovenskou vládou a Mestom Holíč Vám oznamujeme, že knižnica bude od 1.4. 2020 poskytovať nasledovné služby pre verejnosť:

- donášková služba pre seniorov a ohrozené skupiny obyvateľov po telefonickom dohovore ( tel.č. 668 30 57 ) prostredníctvom dobrovoľníkov, organizovaných mestským úradom
- knižnica bude pre verejnosť otvorená v pracovné dni v čase od 14°° do 16°° hod. Čitatelia budú musieť vstupovať do knižnice postupne a s ochrannými pomôckami, t.j. rúškou a rukavicami.

Ďakujeme za pochopenie. Snažíme sa chrániť Vás a zároveň aj nás.

Kráľ čitateľov 2020

Myslím, že knihy, ktoré prečítame, keď sme mladí, v nás ostanú žiť navždy".
J.K. Rowling

Mestská knižnica v Holíči už po siedmykrát hľadala Kráľa čitateľov. Kráľovského súboja sa zúčastnilo 20 najlepších „čitárov" z tretích a štvrtých ročníkov z oboch holíčskych základných škôl. Aby súťažiaci získali takýto prestížny titul, museli absolvovať päť súťažných kôl. Museli sa orientovať v kráľovstve kníh, poznať rozprávkových hrdinov, vyriešiť tajničku, prečítať čo najviac textu v limite 1 minúty a test na pamäť. Všetci súťažiaci boli skvelí a s pridelenými úlohami sa popasovali veľmi zodpovedne. Korunovácia bola realizovaná 4. marca, v rámci Týždňa slovenských knižníc. Kráľovnou čitateľov pre rok 2020 sa stala Zara Tkáčová, žiačka ZŠ Bernolákova v Holíči. Na druhom mieste sa umiestnila Chiara Kovačičová, žiačka ZŠ Školská v Holíčí a na krásnom treťom mieste skončila Adela Jedovnická, žiačka ZŠ Školská v Holíči.
Novej Kráľovnej čitateľov blahoželáme!

Hana Zeithamlová

Margaréta biela

je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu. Je to príbeh mladého dievčaťa, ktoré dospievalo v ženskej časti nacistického koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau.
Helenin príbeh prináša svedectvo doby, ktorá sa môže kedykoľvek zopakovať a ktokoľvek z nás sa v nej môže stať nežiaducim. Hovorí o tom, aký dopad môžu mať naše osobné príbehy a tragédie na životy druhých, predovšetkým na našich najbližších a na ďalšie generácie. Odhaľuje bolestivé spomienky jednej ženy, neskôr matky, ktorá po skúsenosti koncentračného tábora nachádzala vzťah k samej sebe a hľadala svoje bezpečné miesto v spoločnosti.
Helenino rozprávanie dopĺňajú spomienky jej synov Petra, Pavla a nevlastného syna Jozefa. Reflektujú svoje i mamine možné vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust. Texty citlivo spracovala publicistka a novinárka Petra Nagyová.
26. apríla sme odprezentovali v Kultúrno osvetovom centre – Tabačiarni čitateľom knihu Margaréta biela, ktorej odkazom pre nás všetkých je aby sme nezabudli, nech sa to už nezopakuje. Nikde a nikomu!
Prezentáciu knihy pripravilo Mesto Holíč v spolupráci s Mestskou knižnicou.

Čítanie nám pomáha

Vďaka projektu „Čítanie nám pomáha" boli nakúpené knihy do mestskej knižnice pre všetky vekové kategórie, ktoré rozšírili ponuku o nové tituly zo svetovej aj slovenskej produkcie. Projekt bol podporený sumou 1 500 eur. Nákup nových kníh bol uskutočnený v mesiacoch jún, október a november v miestnom kníhkupectve „Mgr. Antónia Bystrická Kniha" a internetovom kníhkupectve „Martinus". Knižný fond sme obohatili v tomto roku o 223 knižných jednotiek. Zo samotného projektu z FPU bolo nakúpených 171 kníh beletrie a odbornej literatúry. Ide o nové tituly z nasledovných tematických skupín: oblasti beletrie, odbornej literatúry, literatúry pre deti a mládež : beletria pre dospelých – 92 ks, náučná literatúra – 25 ks, detská literatúra – 43 ks a náučná detská literatúra – 11 ks. Uvedený zakúpený knižničný fond je umiestnený v priestoroch Mestskej knižnice na Kollárovej ulici v meste Holíč. Nákupom knižničného fondu pre Mestskú knižnicu Holíč sme naplnili hlavný cieľ nášho projektu a prispeli k riešeniu situácie v akvizíciách knižničných dokumentov.

Projekt Mestskej knižnice podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Príroda očami detí

V rámci podujatia „ Výstava trofejí" , ktorú organizuje Obvodná poľovnícka komora Skalica so sídlom v Holíči a Mesto Holíč, Mestská knižnica v spolupráci pripravila 12.4. 2019 pásmo hier pre deti, ktoré hravou formou spoznávali zvieratká a rastlinstvo našich polí, lúk a lesov. V dopoludňajších hodinách prebehlo aj vyhodnotenie výtvarnej súťaže Príroda očami detí 2019, ktorá sa stala súčasťou tohto už tradičného podujatia na zámku.
Výsledky výtvarnej súťaže:
I. Kategória MŠ – deti do 6 rokov